Príbehy používateľov SketchUp – Ing. Mikuláš Paulo

27.4. 20231325x0 Komentárov

Milí priaznivci programu SketchUp.

Veľmi nás teší, že vám môžeme priniesť tento rozhovor a pohľad na SketchUp od pána Paula. Tešíme sa tiež na spoluprácu, ktorú sme s pánom Paulom začali. Vďaka tomuto nadšencovi SketchUp vám budeme môcť ponúknuť SketchUp kurzy, konzultácie v Košiciach a okolí. Veríme, že vás jeho cesta a „životopis“ zaujme a využijete jeho skúsenosti.

Rozhovor s Ing. Mikuláš Paulo.

Prosím Ťa, aby si sa nám na úvod predstavil.

Volám sa Mikuláš Paulo.

Už na základnej škole ma bavila výpočtová technika (v tom čase to bola PP06ka niekde v „labáku“, kde som sa „potajomky“ z času na čas dostal). Svoj prvý „počítač“ (bol to Atari, nie Comodore) som dostal koncom ZŠ a tam som prepadol programovaniu, to ma napĺňalo. Asi tam niekde som si vypestoval svoju vlastnosť technického myslenia v krokoch. Na vysokej škole som bol jeden z troch študentov, ktorý výkresy pre zadanie spracovávali na PC…verte mi, ako gymnazista som „nemal na výber“. Moja týždenná práca s tušovým perom nie raz skončila v koši roztrhaná profesorom (teraz som im za to vďačný). Znamenalo to síce zhoršenie známky, lebo vtedy to ešte len začínalo “…to ste nerobil vy, ale stroj za Vás, to nemôže byť jednotka…“ a bolo vymaľované. Na konci vysokej školy som si privyrábal tým, že som kreslil tým istým profesorom ich súkromné projekty na PC, keďže oni neovládali software a vyžadoval to od nich trh…karma? Počas školy a mojej praxe som vystriedal všetky možné softwarové riešenia pre prácu architekta…Microstation, AutoCAD, Nemetschek, ArchiCAD, Revit, Blender…a SketchUp.  Bavilo ma neustále zisťovať, ako sa to dá inde, či to ide jednoduchšie a hlavne…UČIŤ SA. Ako „voľnočasovku“ som skúšal 3DstudioMAX, Cinema4D dokonca aj Catia. Všetko sa na mne podpísalo, ale jedine SketchUp pretrval ako konštanta (a AutoCAD…ako viewer, tomu sa nevyhnete).

Čomu sa vlastne venuješ? Čo robíš, keď neučíš SketchUp?

Vyštudoval som na SvF TUKE zameranie architektúra a od roku 2005 som autorizovaný architekt. Od skončenia školy som robil projektanta, architekta, projektového manažéra, autorský dozor a dozor investora, HIP (hlavný inžinier projektu) a dokonca som istý čas bol aj hlavný štátny radca (smiech). „Pričuchol“ som aj k záhradnej architektúre, k dizajnu nábytkov, ale aj spotrebných prvkov. Začal som učiť svojich spolupracovníkov, hlavne pre rýchlu formu spolupráce. Och…a popri tom som vyučoval na vysokej škole študentov.

V minulom roku som založil foradun a snažím sa práve to učenie dostať do popredia…nejedná sa len o SketchUp, ale aj o iné vedomosti a znalosti (učil som už aj Excel – vzorcovanie, kontingenčné tabuľky,…), stále sa rád učím veci, ktoré ma zaujímajú…asi nastal čas tieto vedomosti odovzdávať ďalej.

Čo Ťa priviedlo k SketchUp? Kedy si s ním začal pracovať a bola to „láska“ na prvý pohľad? Alebo tá prišla až neskôr?

K SketchUp-u ma priviedla moja práca a hlavne môj záujem o nový software, niekde okolo rokov 2002/2003 (to ešte SketchUp patril Last Software) som o neho prvýkrát „zakopol“. Už v tom čase ma zaujal svojou univerzálnosťou a môj záujem sa stále prehlboval. Takže povedal by som, že to bolo „vzplanutie“ na prvý pohľad a „láska“ prichádzala s časom.

Čo si myslíš, že používatelia o SketchUp-e nevedia?

Neviem, či to môžeme nazvať „nevedia“…skôr by som použil “nenapadne im“. Asi každý vie, že v SketchUp-e máme Tags (po starom Layers – Hladiny), Styles (štýly zobrazenia), Scenes (scény)…ale už málokomu napadne, že správnym „poskladaním“ a ich vzájomnou kombináciou dokážete spraviť zázraky. Asi si každý všimol, že so SketchUp-om sa nainštaluje aj iný program LayOut, kde vieme „kótovať a vyfarbovať…“…ale už málokto ho použil na vyskladanie celej projektovej dokumentácie. Nájdu sa takí, ktorí vedia, že podporuje geolokáciu (dôležité napr. pre skutočný priebeh tienenia), ale na základe mojej skúsenosti málokto vie, že SketchUp má photomatch, komponenty v ktorých máte uložené iné dáta (napr. cena, web linka,…), dynamické komponenty, live-komponenty, čiarkované, bodkované a iné čiary, AR zobrazenie (augmented reality) a v neposlednom rade veľkú vec…Trimble Connect, čo umožňuje kooperáciu a koordináciu členov tímu „na diaľku“, prácu na jednej zákazke spolu, na jednom modeli. Na takéto školenia sa teším… A to všetko v základnej výbave. V tej najvyššej k tomu dostanete aj nástroj na prácu s mračnom bodov, čo je pre mnohých (vrátane mňa) tiež „veľká vec“ a som presvedčený, že časom sa to začlení k štandardom podkladov. A cenovo je SketchUp stále ekonomický (niekde až 1/10 ceny konkurenta), čo hrá veľkú rolu pre každého správneho „gazdu“.

Si veľkým fanúšikom SketchUpu a mám pocit, že by si v tom vedel nakresliť čokoľvek. Myslíš však, že je niečo, čo SketchUp nedokáže alebo, že mu niečo chýba?

…smiech… Práve prednedávnom som pomáhal deťom do školy s projektom…samozrejme v SketchUp-e. Namodelovanie a vytlačenie na 3D tlačiarni držiak na mobil, dekoratívnu vázičku  a iné „blbosti“ nespomínam.

Bezpochyby má svoje obmedzenia (ako v podstate každý jeden software). Mne chýba import DWG aj s kótami a popisom (vedel by som vypustiť aj ten AutoCAD viewer ) a taktiež natívny import PDF formátu. Chápem, prečo to „nejde“ a že to ani „nepôjde“…ale otázka znela, čo mi chýba. Nie je to chyba vývojárov, ale rozdielneho „vnímania“ jednotlivých elementov. SketchUp silne ovplyvňuje jeho podstata face-modelera a nie solid-modelera… alebo zjednodušene, modelujete „plochy“ a nie „hmotu“. Ďalší dôležitý aspekt SketchUp-u je, že oblúk/kružnica je súbor čiar a teda má svoje limity a obmedzenia…ale keď o nich viete a uvedomujete si ich, viete prispôsobiť svoju robotu týmto obmedzeniam. Práve pre tieto „zjednodušenia“ si SketchUp získal svoju popularitu rýchleho „skicára“. SketchUp veľmi veľa získal, keď ho v roku 2006 odkúpil Google. A zároveň stratil…ak sa prezentujete ako nástroj pre každého a zadarmo, tak Vás ľudia prestanú brať vážne, budete plniť len „podpornú“ funkciu. A to je veľká škoda, že sa takto zapísal…musím povedať, že neprávom. Od roku 2012 sa Trimble snaží (popravde, už Google to začal pridaním LayOut-u a iných vylepšení pre platenú verziu) túto doktrínu zmeniť, ale to sa deje pomaly a ja len dúfam, že im to vydrží aj ďalej.

Čo máš na SketchUp-e najradšej? Alebo akú funkciu/možnosť by si v SketchUp-e vyzdvihol.

Jeho jednoduchosť a komplikovanosť zároveň. Ak by som to rozviedol…SketchUp je ako molekula, jednoduchý…ale z molekúl si viete vyskladať zložité „organizmy“… a SketchUp Vám to umožňuje. SketchUp Vás núti premýšľať…čo chcem spraviť, prečo to chcem spraviť a podľa toho stanoviť najoptimálnejšiu cestu, teda ako to spravím. Pre niekoho to môže byť otravné, ale je to návykové a pre mňa je to výzva a hra zároveň. A ten pocit, keď to dokážete je ako keď pokoríte finálneho bossa. V HoMaM-e (pre tých čo vedia) bola schopnosť „Pathfinder“ čo je v podstate optimalizovanie cesty a potrebného počtu krokov…a to máte v SketchUp-e neustále prítomné.

Venuješ sa tiež kurzom SketchUp, čo by si poradil začínajúcim používateľom SketchUp?

Nebáť sa zmazať svoj výtvor (prípadne jeho časť) a začať nanovo od nuly … verte mi, častokrát to je najrýchlejšia cesta k náprave… stále sa zdokonaľujete a pôjde Vám to rýchlejšie, ľahšie a čo je najdôležitejšie, vyvarujete sa rovnakej chybe v budúcnosti.

Aký je tvoj obľúbený plugin?

To závisí od toho, na čom práve robím. Práve to „rozšírenie“ medzi ľuďmi dalo priestor vzniku mnohých pluginov, ktoré urýchľujú a zjednodušujú prácu. A najkrajšie je, že z rôznych odvetví, rôzneho zamerania. A práve preto si každý vie prispôsobiť SketchUp presne pre svoje potreby, to je na ňom úžasné. SketchUp sa vo svete používa rôzne… štúdie osvetlenia, projekt organizácie výstavby, BIM…spomenul by som aj objasňovanie dopravných nehôd (vážne, dôkaz pred súdom, že nebolo možné vidieť prichádzajúceho cyklistu…rýchlo namodelované a voľnosťou kamery a rozhliadania sa predstavené a dokázané).

Ktorý program na tvorbu fotorealistických vizualizácií používaš a prečo?

Aj „rendre“ (rozumej software na tvorbu rendrov/vizualizácií) prešli obrovským vývojom…pamätám si dobu, keď som bol vďačný v SketchUp-e za Visualizer (plugin)…mám ho aj niekde uložený z nostalgie. Teraz vyučujem V-Ray, Theu, Enscape a chystám sa Lumion (snáď sa podarí)…každý má svoje plusy aj mínusy. Pri otázke „ktorý je najlepší“ (veľmi častej), musím odpovedať „povedz mi, na čo ho potrebuješ, čo od neho očakávaš a poviem ti, čo je najlepšia voľba PRE TEBA“. Bez toho sa to nedá. Ja osobne mám slabosť pre Thea render…je taká „vyvážená“ (neviem prečo, ale pre mňa je to „ona/tá“ a nie „on/ten“) a Enscape, ten je zas najviac užívateľsky prívetivý (strašný výraz…lepšie znie user-friendly ). A poslednú dobu začala naberať na obrátkach D5-ka, máme sa na čo tešiť…rivalita je vždy pre užívateľa dobrá.

Ktorá je Tvoja najobľúbenejšia funkcia na SketchUp a nevieš si bez nej predstaviť prácu?

Klávesové skratky…a čiara samozrejme. SketchUp obsahuje základné funkcie, ktoré nájdete v každom inom programe, ale dáva Vám voľnosť v ich používaní, experimentovaní a hľadaní možných ciest…nie je jediná správna cesta, je ich veľa a každý má možnosť si nájsť tú svoju. V tom je jeho krása. Aj jeho prekliatie…mnohí ľudia nikdy neodkryjú ten záves, nikdy neprekročia zrkadlo a neobjavia „zem zázrakov“. A práve preto som sa rozhodol SketchUp vyučovať…chcem im pomôcť objaviť to, čo mňa pri SketchUp-e drží už …. 20 rokov (to kedy som tak zostarol?).



Ďakujeme za tento milý a úprimný rozhovor.

Tešíme sa na vzájomné stretnutia.

Ak by ste sa chceli pána Paula niečo opýtať, nechajte otázku v komentári pod článkom.

Pekný deň praje

Martina

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *