Pracovné postupy BIM (Building Information Modeling) nemusia byť komplikované. SketchUp v spolupráci s odborníkom na pracovné postupy stavebného softvéru zo SketchUp-u, Stephane Desmulie, prezentuje jednoduchý a efektívny pracovný postup BIM, ktorý využíva prepojené technológie.
BIM (Building Information Modeling) je pojem, ktorý v poslednej dobe rezonuje v stavebnom priemysle, a to z dobrého dôvodu. Ide o informačne bohatý, kolaboratívny pracovný postup, ktorý minimalizuje chyby a využíva existujúce aj nové technológie. BIM zahŕňa všetko od modelov a dokumentácie až po odhadovanie nákladov a plánovanie. Nie je to len nástroj, ale celý životný cyklus projektu od návrhu až po realizáciu a správu. Viac to rozoberiem v samostatnom článku už o týždeň.
Architekti a dizajnéri musia držať krok s pracovnými postupmi, ktoré preferujú stavebné a inžinierske firmy. Implementácia BIM prináša niekoľko výhod:
Pozrime sa teraz na jednotlivé fázy BIM pracovného postupu.
Prvá fáza BIM pracovného postupu je koncepčný návrh, ktorý je architektom dobre známy. Pri vytváraní koncepčného návrhu pamätajte, že čím viac informácií pridáte do modelu už na začiatku, tým úspešnejší bude celý pracovný postup.
Príprava prostredia:
Pomocou funkcie Add Location v SketchUp môžete presne umiestniť projekt do reálneho sveta. Rozšírenie PlaceMaker umožňuje importovať budovy, cesty, stromy, vodné plochy a iné prvky, ktoré poskytujú bohatý kontext pre váš návrh.
Ak máte prístup k 3D skenerom, môžete skenovať miesto stavby a importovať bodové mračno do SketchUp pomocou Trimble Scan Essentials. Takéto skeny vám poskytnú presný základ pre váš model.
Udržateľný návrh:
Pomocou nástroja Sefaira môžete analyzovať klimatické podmienky a optimalizovať návrh z hľadiska energetickej účinnosti, denného osvetlenia a výkonu.
3D modelovanie:
Vytvorte koncepčný 3D model v SketchUp. Ak máte bodové mračno, môžete na ňom priamo stavať. Po dokončení detailov v SketchUp pre Desktop môžete projekt otvoriť v SketchUp pre iPad pomocou nástroja Trimble Connect. Na iPade môžete robiť hrubé náčrty priamo na mieste a doladiť, ako by váš návrh mohol zapadnúť do daného prostredia.
Pomocou funkcií, ako je PreDesign, môžete rýchlo iterovať návrhy a zohľadniť environmentálne faktory, ako sú denné svetlo alebo vietor.
Keď je váš model pripravený, integrujte do neho IFC dáta napríklad pomocou nástroja SketchUp-IFC-Manager. Tieto dáta sú nevyhnutné pre ďalšie fázy projektu.
Po dokončení koncepčného návrhu prevezmú model inžinieri. Model nahratý do Trimble Connect možno importovať do nástroja Tekla Structures, kde sa vykonajú analýzy a návrhy štruktúry.
Integrovaný dátový systém umožňuje tímom spolupracovať na jednom modeli, čo zjednodušuje komunikáciu a minimalizuje chyby.
Po zapracovaní konštrukčných a technických riešení tím vytvorí detailný, dátovo bohatý model, ktorý sa použije na odhalenie potenciálnych kolízií. Pomocou nástroja LayOut môžete generovať finálnu dokumentáciu priamo z modelu.
Posledná fáza zahŕňa implementáciu návrhu na stavenisku. Na to môže použiť nástroje ako ScaffMax na plánovanie lešenia alebo Trimble Connect AR na vizualizáciu priebehu výstavby. Automatizácia úloh pomocou nástrojov ako Viewpoint uľahčuje riadenie projektu a kvalitu jeho realizácie.
BIM pomáha predchádzať prekvapeniam, zvyšuje bezpečnosť a zlepšuje komunikáciu. Architekti, ktorí implementujú BIM, nielenže zefektívňujú svoje pracovné postupy, ale tiež zvyšujú svoju konkurencieschopnosť na trhu.
Ste pripravení začať? Vyskúšajte SketchUp zdarma a objavte výhody BIM vo vašich projektoch!
Zdroje:
Článok pripravil Ing. Mikuláš Paulo a jeho príspevky nájdete tu.
SketchUp Blog